იმისთვის რომ გამეგო, თუ რამდენად დიდ ყურადღებას აქცევენ ქართველი ჟურნალისტები მედია საიტებს და რა სიხშირით ხდება ახალი ინფორმაციის ატვითვა და ამა თუ იმ საიტის განახლება, ამისათვის ჩავატარე რამდენიმე საიტის ინფორმაციული ანალიზი. განხილული სამი საიტიდან ერთერთია http://www.ambebi.ge/ . ამ საიტზე პირველი ნოემბრიდან ხუთ ნოემბრამდე სულ ატვირთული იყო 24 პოლიტიკური სტატია, 11 სტატია ეკონომიკის სფეროდან იყო, ხოლო 20 სტატია კულტურის თემებს შეეხებოდა. პოლიტიკა ამ საიტზე ყველაზე აქტუალური თემაა.
შემდეგი საიტი რომელიც განვიხილე ეს არის http://www.presa.ge/ . როგორც წინა საიტის შემთხვევაში პოლიტიკა აქაც აქტუალუტი თემაა, თუმცა http://www.ambebi.ge/ -საგან განსხვავებით აქ შედარებით მცირე ინფორმაციაა ატვირთული. პოლიტიკას აქ მხოლოდ 12 სტატია ეთმობა, ეკომომიკაზე მხოლოდ ექვს სტატიაში ლაპარაკობენ, ხოლო მთელი ხუთი დღის მანძილზე კულტურის შესახებ აქ მხოლოდ ერთი სტატიაა ატვირთული.
მესამე საიტი, რომელიც განვიხილე ეს http://www.presa.ge/ იყო. ამ საიტზე 13 მარტის შემდეგ არაფერი განახლებულა, როგორც ჩანს ეს საიტი აღარ ფუნქციონირებს.
No comments: